Що таке температура освітлення і як її підібрати для кімнат різного призначення

Якщо ви самі облаштовували житловий/комерційний простір системою освітлення, напевно, вам доводилося чути «температура світла 3000К», 4000К тощо. Жодного стосунку до нагрівання лампи цей показник не має. Цей параметр впливає на спектр світіння світильника та сприйняття людиною того чи іншого кольору (нейтральне, холодне, тепле світло). Кельвін – одиниця виміру.

Зміст:

Важливість параметру

 1. температура освітленняТемпература освітлення визначає відтінок світла.
 2. Сприяє бадьорості/втомі людини. Відомо, що 80% інформації наш мозок отримує від зорового сприйняття. Денне світло провокує вироблення гормону активності серотоніну (людина бадьора, продуктивна), а зниження відтінку світла від білого до теплого жовтого провокує вироблення мелатоніну – гормону втоми.
 3. Теплота світла в кельвінах допомагає адаптуватися до наших біологічних ритмів до конкретного часу доби. Наприклад, на робочому місці лампи денного світла провокуватимуть на високу працездатність, а м'яке тепле свічення вечірніх бра або торшерів налаштовують на сон та розслабленість. За рахунок зміни температури світла можна організувати правильне біологічно активне освітлення у будь-яких умовах.

Колірна температура ламп

Варіанти освітлення кімнати або виробничого, комерційного приміщення можуть бути різними: звичайні лампи, люмінесцентні, галогенні або світлодіодні. Відтінок світла йде від теплого жовтого (лампа розжарювання) до холодного синього (люмінесцентні лампи).

Пам'ятаємо, що колір світла позначається у кельвінах. Найпоширеніша температура ламп:

 • 2000К – полум'я свічки (натрієва лампа високого тиску);
 • 2200К-2800К – тепле жовте, як світло сонця на світанку (лампи розжарювання 40-100 Вт);
 • 2800К-3000К – галогенові газонаповнені лампочки;
 • 3400К-3800К – біле, ближче до нейтрального;
 • 4200К-4500К – температура денного світла (сонце вранці та в обід);
 • 5000К – сонячний день під час зеніту;
 • 5500К – колір хмар опівдні;
 • 5400К-6400К – холодне біле. З 6000К – хмарне небо та похмурість.

Отже, денне світло в кельвінах – від нейтрального світла місяця 4600К до 5400К. Сучасні LED-лампи здатні генерувати світло 2200К-15000К, галогенки та звичайні – 2700-3500К, металогалогенні – 3500К-7000К, люмінесцентні – 2700К-6500К.

Колірна температура під призначення кімнати

температура освітленняТемпература освітлення Сучасне освітлення у квартирі – складна система з безліччю складових. Основне, фонове, локальне, допоміжне, акцентне світло. І для кожного сценарію потрібний грамотний розрахунок освітлення для кімнати. При цьому до уваги потрібно брати не лише квадратуру приміщення, сумарну потужність ламп (Вт/м²), а й відтінок свічення кожного приладу.

Є норми та стандарти, що визначають правила, де яка температура освітлення допустима. У житлових просторах рекомендують тепле світло, в комерційних приміщеннях, де високі вимоги до передачі кольору, холодний 5000К-6000К, для зорової роботи коректними будуть лампи денного світла 3000К-4000К.

Враховуйте особливості планування та обробки: якщо в просторі переважають сині, зелені об'єкти, для їх підсвічування потрібне холодне світло в кімнаті (більше 4000К), для підкреслення глибини та насиченості жовтої, червоної палітри – не вище 3500К.

Яким має бути в аспекті температури освітлення світло у квартирі (дизайн та стиль світильників не розглядаємо)?

 1. У ванній кімнаті це біле нейтральне світло (в кельвінах 4000) з чіткою передачею кольору, щоб ранковий макіяж та колір обличчя був природним.
 2. У спальні тепле оранжеве свічення. Приємно прокинутися в такому світлі вранці, заспокоїться і налаштуватися на сон увечері.
 3. Кухня та вітальня, де потрібна активність, але не надмірна збудженість, люблять денне тепле світло (у кельвінах це 3000К-3800К).
 4. У робочому кабінеті, де ведеться кропітка робота та деталізація малюнків, креслень, конструкторських вимірів, будуть доречні світильники високої температури свічення. Але тільки для короткострокової активності, таке світло втомлює.

Зонування простими лампами

Для комфорту та безпеки варто зробити комбіноване освітлення у квартирі. Достатньо встановити світильник, що димується, або використовувати кілька різних модулів з лампами варіативної спектральної температури. Фонове підсвічування м'яке (температура світла в кельвінах до 3500), локальні настільні модулі – до 6000К. Якщо інтенсивність свічення регулюється, один світильник зможе налаштувати і хвилю відпочинку, і продуктивну діяльність.

Чи потрібна температура світла 4000К і вище, а може від 2200К? У нашому інтернет-магазині Svetilnikof ви знайдете світлотехніку потрібного спектру світіння для будь-яких дизайнерських завдань та особливих вимог. З пропозиціями нашого каталогу освітлення в кімнаті буде безпечним, функціональним та надійним. Доставка товару у Київ, Харків, Львів, Дніпро, Запоріжжя, Одесу.

Потрібне тепле світло, а скільки кельвінів треба не розумієте? Звертайтесь, наші менеджери допоможуть розібратися та підібрати оптимальне рішення у рамках запланованого бюджету.

Відгуки

Поки немає жодного відгуку. Станьте першим!
Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід