Як вибрати освітлення для офісу?
Більшість з нас проводять на роботі мінімум 8 годин на день. Це велика частина нашого життя! Ось чому так важливо забезпечити відповідні умови для себе та співробітників. Одним з найбільш важливих елементів, що забезпечують високий рівень комфорту роботи, є офісне освітлення, а забезпечення належного освітлення робочого місця є обов'язком кожного роботодавця. Правильне підібране освітлення для офісу
- полегшує виконання професійних обов'язків;
- підвищує ефективність та результативність дій;
- позитивно впливає на настрій працівника та його ставлення до роботи.
Норми освітлення в офісі
Всі стандарти та керівні принципи, що стосуються освітлення на робочому місці, з 2002 року прийнято використовувати за міжнародними нормами та стандартом ISO 8995. Положення визначають вимоги до рівнів освітленості приміщень та конкретних робочих місць всередині будівель, а також наголошують на необхідності задоволення кількісних та якісних потреб в умовах освітлення .
Освітлення для офісу: параметри
Основні параметри світлового середовища, які слід враховувати при проектуванні освітлення в офісі або будь-якому іншому робочому місці, включають:
- Розподіл яскравості в навколишньому середовищі – яскравість визначається коефіцієнтом відбиття світла від поверхні. Критерії розподілу яскравості залежать від призначення приміщення та типу виконуваної роботи. Належним чином збалансована яскравість та підібране освітлення в офісі позитивно вплинуть, серед іншого на: гостроту зору, контрастну чутливість (очі не втомлюються від постійної реадаптації) та ефективність функцій ока (наприклад, рухи очей або звуження зіниць). Як занадто висока яскравість (напруга очей), так і занадто низька яскравість (одноманітна й така, що не стимулює робоче середовище) негативно позначаться на працівниках та робочому середовищі. Передбачається, що світлі поверхні в приміщенні (в першу чергу стіни та стелі) дозволяють підвищити рівень адаптації та комфорту співробітників.
- Інтенсивність освітлення – швидкість та зручність виконання співробітником певних візуальних завдань багато в чому залежать від рівня інтенсивності освітлення та його розподілу. Освітленість виражається в люксах (1 люкс дорівнює одному люмену на квадратний метр). Значення правильної інтенсивності освітлення для конкретного інтер'єру та робочого місця залежить, серед іншого, від ступеня складності зорової роботи. Слід враховувати й такі чинники, як: комфорт та благополуччя працівника та ергономічність зору; наприклад, стіл повинен бути освітлений при 500 Лк, а його найближче оточення – 300 Лк.
- Відблиски – це стан, який виникає в результаті занадто високого рівня яскравості в полі зору або через неправильний розподіл цієї яскравості. Тобто, якщо офісне світло занадто яскраве для певного виду діяльності. Відблиски можуть викликати дискомфорт та знижувати здатність розпізнавати об'єкти в полі зору. Також відблиски можуть бути основною причиною втоми співробітників, помилкових дій та нещасних випадків. Відблиски поділяють на:
- неприємні – спричинені високою контрастністю між сусідніми областями, що викликають дискомфорт та дратівливість, впливають на брак концентрації, але не знижують зорову здатність;
- викликають занепокоєння – знижують здатність бачити протягом короткого часу, але не викликають болю; крайнім випадком є засліплення яскравим світлом, яке погіршує вашу здатність бачити довше.
- Колір світла та кольоропередача – колірна температура виражається в Кельвінах, тепле світло має колірну температуру нижче 3300 К, а холодне (біле) світло має температуру вище 3300 К. Денне світло (100 Ra) має максимальне значення індексу передачі кольору – чим нижче значення індексу, тим гірше відображаються кольори. Правильно організоване освітлення офісу має бути максимально наближеним до денного освітлення.
- Внутрішнє освітлення офісних приміщень та спрямованість світла – це ті параметри, які визначають законність моделювання інтер'єру світлом та висвітлюють не тільки робочу поверхню, але й всю площу, займану людьми.
- Мерехтіння світла та стробоскопічні ефекти – їх слід суворо уникати, світлове мерехтіння може викликати відволікання та головний біль, а стробоскопічні ефекти можуть викликати небезпечні ситуації через зміни в сприйнятті руху.
Освітлення офісів: потреби співробітників
Всі правила та норми освітлення в офісі випливають з розгляду наступних потреб працівника:
- комфорт зору – це стан, при якому є повна здатність сприймати та розрізняти деталі, та який не призводить до відчуття дискомфорту або надмірної втоми;
- візуальна ефективність – забезпечення умов освітлення, які оптимізують точність та швидкість виконання різних професійних завдань, в тому числі, протягом більш тривалих періодів часу та в складних умовах (з урахуванням природнього ступеню втоми працівників);
безпека – розуміється як відсутність загрози зору працівника та мінімізація ризику нещасних випадків на роботі внаслідок неадекватного висвітлення робочого місця.