Розрахунок освітлення за площею кожної кімнати

Як підібрати кількість світла для кожної кімнати? Світло дуже впливає на те, як ви оформляєте свій інтер'єр. Правильний розрахунок освітлення у приміщенні підкреслить дизайн, вибрані кольори в кімнатах та створить у них потрібну атмосферу.

У цій статті ви дізнаєтесь:

 • Як розрахувати світло на кімнату?
 • Основні параметри лампочки.
 • Що таке Люкс?
 • Що таке Люмен?
 • Як підібрати кількість світла для кожної кімнати?

У сьогоднішньому пості ви дізнаєтеся про те, як вибрати кількість світла для кожної кімнати, та відкриєте для себе джерела натхнення для освітлення вашого будинку чи квартири.

Норма освітленості у квартирі та параметри світлодіодної лампочки

Нині найпопулярнішими джерелами світла у будинках є світлодіодні лампочки. Це сучасне енергозберігаюче рішення, що дозволяє регулювати інтенсивність освітлення відповідно до потреб домогосподарства. Але важлива не тільки інтенсивність, тому варто знати, на які параметри звертати увагу, щоб правильно зробити розрахунок світла в кімнаті.

Основні параметри лампочки:

 • Потужність, виражена у Ват [Вт].
 • Сила світла у Люксах [лк].
 • Кількість Люменів – світловий потік [лм].
 • Лічильник Кельвіна – інформація про колір світла [К] (теплий, нейтральний та холодний).
 • Індекс кольору CRI.
 • Енергетична ефективність та ін.

Деякі з перерахованих вище елементів інформують про тип та інтенсивність світла, що випромінюється лампочкою, інші – про споживану потужність або про сприйняття кольорів людським оком. З усіма ними варто ознайомитися, особливо коли ви плануєте розрахунок освітлення в приміщенні.

Що таке Люкс?

Люкс – освітленість як параметр, що визначає умови спостереження для людського ока. Завдяки йому, можна виміряти кількість видимого світла та інтенсивність освітлення на заданій поверхні. Допомагає зробити розрахунок освітлення на площі. Люкс (лк) визначається як освітлення, викликане рівномірно розподіленим світловим потоком 1 люмен (лм), що падає на площу 1 м², 1 лк = 1 лм/м². Люкси – інтенсивність світла, що реально досягає цієї поверхні. Чим більше світла падає на навколишні предмети, тим кращі умови для людського ока, і це очевидно.

Але якою має бути оптимальна кількість світла та які параметри з ним пов'язані, щоб краще сприймати навколишнє об'єкти? Сонце – найсильніше і водночас природне джерело світла, яке ми маємо, і нам не потрібно турбуватися про кількість і потужність світлових точок. Максимально використовуйте це джерело світла протягом дня, а ввечері, коли темно, подбайте про кількість та якість світла у вашому житловому просторі, адже ці два параметри суттєво впливають на ваш настрій, самопочуття, на те, як ви працюєте та як відпочиваєте.

Що таке Люмен?

Люмени визначають, скільки світла випромінюватиме дана лампа або світлодіодна панель. Маючи на увазі потужність лампи, подумайте про люмени. Чим більша кількість люменів, тим більше світла випромінює лампа. Саме тому кількість люменів, а не потужність джерела світла є надійним показником. Перетворення ватів на люмени є лише довільною формою. Багато залежить від технології виробництва світильників, тому розбіжності можуть бути значними.

Розрахунок освітлення у приміщенні: вибираємо за типом кімнати

Напевно, під час виконання ремонту в будинку багатьох цікавить розрахунок освітленості приміщення залежно від типу кімнати. Нижче детально описано про найпопулярніші кімнати:

 1. Скільки світла потрібно у спальні? Нам потрібна невелика кількість світла – 200 лк/м². Ми отримаємо від світлодіодної лампи потужністю 2 Вт. Припускаючи, що спальня 10 м², відповідно нам потрібна світлодіодна лампа потужністю 20 Вт.
 2. Скільки світла потрібно на кухні? У кухні чи їдальні потрібно багато світла – 400 лк/м². Ми отримаємо від світлодіодної лампочки 4 Вт на 1 м², за умови, що кухня 10 м², нам потрібна світлодіодна лампочка 40 Вт.
 3. Скільки світла потрібно у вітальні? У вітальні потрібно багато світла – 400 лк/м². Особливо якщо тут передбачений куточок для читання, а також у вітальні ми приймаємо гостей. Ми отримаємо це від світлодіодної лампи потужністю 4 Вт на 1 м², за умови, що вітальня становить 20 м², нам потрібна світлодіодна лампа потужністю 80 Вт. Під час відпочинку та перегляду телевізора ми можемо зменшити це значення вдвічі.
 4. Скільки світла потрібно в кабінеті/офісі? Нам потрібна дуже велика кількість світла в кабінеті та офісі – 500 лк/м² і більше у зоні робочого столу. Ми отримаємо від світлодіодної лампочки потужністю 5 Вт на 1 м². За умови, що офіс 10 м² нам потрібна світлодіодна лампочка 50 Вт.
 5. Скільки світла потрібно у ванній кімнаті? У ванній кімнаті потрібно багато світла - 400 лк/м² і більше. Ми отримаємо це від світлодіодної лампочки 4 Вт на 1 м², за умови, що ванна кімната 5 м² нам потрібна світлодіодна лампочка 20 Вт.
 6. Скільки світла потрібно у дитячій кімнаті? Для ігор та занять у дитячій кімнаті потрібно багато світла – 400 лк та більше. Ми отримаємо це від світлодіодної лампочки 4 Вт на 1 м², за умови, що кімната 10 м², нам потрібна світлодіодна лампочка 40 Вт. Слід припустити, що таке кількість світла є лише приблизним значенням.

Такі прості правила точно спростять розрахунок освітлення у приміщенні.