Лампочки
Лампочки: від витоків до модернізації
Винахід лампи став відправною точкою для активного сплеску виготовлення світлотехніки різного дизайну та форми. Відсутність відкритого джерела полум'я, висока яскравість світіння підвищили практичність та функціональність приладів освітлення.
Паралельно з розвитком науки та техніки відбувалися метаморфози й джерела світіння. Тепер купити лампочки можна різного виконання та форми:
- традиційна грушоподібна;
- в формі полум'я свічки (рівної або такої, що начебто згинається на вітрі);
- світлова трубка або спіраль.
Види ламп
Перетворення зазнав і спосіб генерації світлового променя. Крім звичайної лампи розжарювання (так званої, лампи Ілліча) з'явилися вдосконалені джерела, яким притаманні довговічність, міцність, надійність, стабільність світіння.
На світлотехнічному ринку представлені кілька категорій ламп:
- Розжарювання. Це символ технічної революції кінця XIX століття. Найдешевші джерела світіння, але і найтендітніші (вольфрамова нитка має невеликий ресурс роботи). Світло від них жовтуватого відтінку, для роботи ламп не потрібні блоки електронного запуску, стабілізації. Головний недолік – низький ККД, всього 5% електрики перетворюється на світло, решта – на тепло. Лампи розжарювання найприродніше передають колір, тому їх рекомендують використовувати в світлотехніці біля дзеркал у ванній, на туалетному столику та ін.
- Галогенні. Їх колба заповнена інертним газом, нитка вольфраму більш інтенсивно розжарюється, ніж в попередників, виділяє більше світла. Лампам властива висока передача кольору, довговічність, компактність, варіативність форм та розмірів. Це низьковольтні економні джерела світіння. Їх застосування різноманітно: вдома на підвісних стелях як несприйнятливих до інтенсивного нагріву, в вітринах магазинів та шоу-румах для забезпечення більш інтенсивного блиску виробів зі скла та металу, перетворення хромованих поверхонь.
- Енергозберігаючі. В процесі експлуатації вони майже не нагріваються, перетворюючи ледь не всю спожиту енергію в світло. Найпопулярніші енергозберігаючі лампи – люмінесцентні та флуоресцентні, лампочки світлодіодні (ми їх виділимо в окрему групу). Покупець сам може вибрати відтінок світіння (від жовтого до холодного білого, наближеного спектрально до денного). Ранні люмінесцентні лампи дуже яскраво світили та мали великі габарити. Сьогодня ці джерела світіння випромінюють приємне для очей м'яке світло, не мерехтять.
- Світлодіодні. Ця категорія представлена більш прогресивними філаментними лампами та модулями LED COB (chip-on-board).
Джерела світіння на діодах
Якщо ви хочете не просто купити лампочки недорого, але й мінімізувати експлуатаційні витрати на їх обслуговування, віддайте перевагу LED пристроям. Вони мають високий запас потужності та надійності, сприяють значній економії енергоресурсів. В них не міститься небезпечних парів ртуті, як, наприклад, в старих енергозберігаючих лампах. Це абсолютно безпечне джерело світіння, яке підходить в світильники з будь-яких матеріалів, навіть найделікатніших. Тонка органза та шовк на абажурі не деформуються, ідеальний блиск кришталю залишиться бездоганним навіть після інтенсивної роботи світлотехніки, адже світлодіодні LED лампочки не нагріваються.
Нововведення сучасності – філаментні лампи. Вони створені на основі світлодіодних попередників, але за своїм дизайном схожі зі звичайними лампами розжарювання. Це інноваційне трактування ламп Едісона – художніх джерел світіння на кілька ниток напруження. У філаментних пристроях від Markslojd (серія CARBON), Nowodvorski (колекція VINTAGE) тендітна вольфрамова нитка замінена стрижнем з мініатюрних світлодіодів.